Авторські уроки

Робота-учасник Всеукраїнської акції «Щоб навчання було цікавим»
Урок української мови. 3 клас
Автор Майнаєва О.І., учитель навчально-виховного комплексу «Інформатико-математичний ліцей-загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» Дзержинської міської ради Донецької області
Тема: Зв'язок іменників із прикметниками
Мета:
навчити встановлювати зв'язок між іменниками та прикметниками в реченнях і словосполученнях;
         удосконалити вміння визначати рід і число іменників 
         і прикметників; 
         сприяти розвитку комунікативної, 
         читацької компетентностей, орфографічних навичок; 
виховувати культуру мовлення
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування вмінь і навичок
Форма проведення: мультимедійний урок
Перебіг уроку
І. Створення позитивного емоційного настрою.
Подивіться на екран. Яка з хмарок відповідає вашому настрою. Чого ви очікуєте від уроку?
2. Перегляд відеоролика «Край лукомор’я…»  
Хто написав поему-казку, на основі якого побудовано цей кліп? Запишіть правильно ім’я, по батькові та прізвище цієї людини.
Олександр Сергійович Пушкін
Чому ці слова пишуться з великої літери?
Яку казкову країну вигадав О.С. Пушкін? 
3. Каліграфічна хвилинка
Запишіть назву цієї казкової країни, дотримуючись правил каліграфії. Зверніть увагу на зєднання літер о і м, о і р.
Лукоморє
Чому в слові ставиться апостроф?
Побудуйте звукову модель цього слова. 
[лукоморйе]
Хто розповідає казки в Лукоморї?
4. Повідомлення теми й мети уроку 
Сьогодні кіт учений допоможе вам засвоїти нову тему. Прочитайте її.
Наша мета – навчитися встановлювати зв'язок прикметників з іменниками, визначати рід і число прикметників.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Перегляд навчального відео 
Увага! Як правильно встановлювати зв'язок між іменниками та прикметниками пояснить кіт учений.
(Після перегляду) Що ж треба зробити, щоб встановити зв'язок між іменниками та прикметниками?
2. Тренувальні вправи 
Хто ще, окрім кота ученого, живе в Лукомор’ї?
Доберіть прикметники до слова «русалка».
Русалка (яка?) бліда, гарна.
Визначте рід і число дібраних прикметників. Від чого вони залежать?
 А це хто такий? Чому слова «Баба Яга» пишуться з великої букви? Доберіть до цієї сполуки прикметники.
Баба Яга (яка?) зла, страшна.
-                     У якому роді й числі вжито прикметники? Поясніть, чому?
-  Я -         Як називається оселя Баби Яги?
Хатка на курячих лапках
Знайдіть у цій сполуці прикметник. Поставте у ньому наголос. Із яким іменником граматично пов'язаний прикметник «курячих»? У якому числі вжито виокремлений прикметник? Від чого це залежить?
3. Фізхвилинка (слайд 8)
Фізхвилинку з вами проведе кіт учений.
4. Навчальна гра «Допоможи Джеку Горобцю» 
4.1. Створення ситуації інтриги 
Подивіться на екран. Що це таке? Хто приніс цю телеграму? Прочитайте її. Як ви думаєте, від кого вона?
4.2. Перегляд відеоролика «Прибуття Джека Горобця» 
4.3. Навчальна гра (слайд 11)
Під час подорожі Джек загубив свій улюблений капелюх. Доберіть до іменника «капелюх» прикметники, які вказують на різні ознаки предмета.
Капелюх (який?)
За кольором …                    
За формою …
За матеріалом …
Установіть зв'язок між записаними словами. Чому ми задали питання саме «який»?
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Удосконалення вмінь і навичок
Побудуйте речення про Джека. Запишіть його.
Джек Горобець прибув кораблем «Чорна перлина».
Визначте підмет і присудок (головні слова) у цьому реченні. Знайдіть прикметник. Із яким іменником це слово граматично пов’язане? Визначте його рід і число.
2. Навчальна гра «Порятуй казку»  
2.1. Що Джек Горобець любить більше, аніж свій капелюх і «Чорну перлину»?
Які казкові мешканці Лукомор’я, як і Джек, не уявляють свого життя без моря?
Прочитайте мовчки уривок із поеми-казки «Руслан і Людмила».
Тепер прочитайте цей уривок уголос.
Ой, а хто це пробіг? Так це ж Шапокляк! Від неї чого завгодно очікувати можна. Давайте прочитаємо уривок ще раз: раптом Шапокляк щось тут накоїла.
Треба терміново рятувати нашу казку. Запишіть рядки, де Шапокляк наробила помилок, правильно, ставлячи прикметники у потрібному роді й числі.
2.2. Запис у зошиті
Там на світанні хвиля лине
На берег дикий, пісковий.
І тридцять витязів чудових
Із хвиль виходять смарагдових.
2.3. Визначте рід, число прикметників. Від чого це залежить?
IV. Підсумок уроку 
Для чого потрібно вміти встановлювати зв'язок між іменниками та прикметниками?
2. Домашнє завдання
Чи сподобався вам казковий урок? Напишіть про це лист ученому коту. 




















Немає коментарів:

Дописати коментар