Тема: Ідейно-художній
аналіз поетичного твору (за вивченими творами Василя Симоненка). Урок розвитку
зв’язного мовлення
Мета:
- поглиблювати знання учнів про художньо-виражальні засоби;
- формувати навички ідейно-художнього аналізу поетичного твору;
- удосконалювати навички виразного читання;сприяти розвитку креативного мислення, таких ключових компетентностей як загальнокультурна, інформаційна, комунікативна;
- виховувати високоморальні людські якості, зокрема ціннісне ставлення до людського життя, патріотичні почуття
Обладнання: плакат
«Дерево поезії», схеми аналізу поетичного твору, набори пазлів (на кожну парту)
Поезія – це завжди
неповторність,
якийсь безсмертний дотик до
душі.
Ліна Костенко
Перебіг уроку
І. Активізація мисленнєвої діяльності учнів
а) Навчальна гра «Хай розквітне
дерево поезії!»
(На плакаті зображено зелене дерево, на гіллі,
на стовбурі якого – «кишеньки». У процесі повторення відомостей із теорії
літератури учні їх заповнюють картками з написами тема, ідея, художньо-виражальні засоби тощо).
Що, на вашу
думку, визначає зміст художнього твору?
Що називається
темою твору?
Отже, тема – це коріння нашого символічного дерева.
Чому
підпорядковується ввесь зміст твору?
Що називається
ідеєю твору?
Ідея –
це стовбур нашого дерева.
Що допомагає
авторові краще розкрити свій творчий задум?
Художньо-виражальні засоби – це гілля
дерева поезії. На які групи поділяються художньо-виражальні засоби? Що
називається алітерацією? Анафорою? Рефреном?
Дайте
визначення поняттям «епітет», «метафора»,
«порівняння».
б) Мотивація навчальної
діяльності
Чому потрібно
вміти аналізувати поетичні твори?
Навіщо
потрібно вміти добре розуміти прочитаний твір?
Завдяки вашим
правильним відповідям дерево поезії
розквітло. Костянтин Паустовський писав: «Усе
навколо нас сповнено поезії. Шукайте її». Тільки від вас буде залежати, чи
знайдете ви її.
в) Прогнозування теми й мети
уроку
ІІ. Робота над темою уроку
- Самостійна робота в парах
Багато
поетичних рядків Василя Симоненка стали крилатими. Зберіть пазли та прочитайте
їх. Визначте, із яких вони віршів.
1 ряд – «Вибрати не можна тільки Батьківщину».
2 ряд – «… жити спішити треба».
3 ряд – « Відкривай духовні острови!»
Користуючись
схемою аналізу поетичного твору, самостійно проаналізуйте зміст цих віршів.
- Аналіз поезій. Коментоване виставлення оцінок
- «Художнє малювання»
Виразно прочитайте вірш Василя Симоненка «Перехожий».
Чи однаковий настрій вірша протягом усього твору?
За допомогою кольору передайте настрій цієї поезії.
Обґрунтуйте свій вибір.
Ви передали настрій одного й того ж твору. Чому тоді кольори ви обрали різні?
ІІІ. Рефлексія
1.
«Мікрофон»
Продовжіть речення
v Сьогодні
на уроці для мене новим було…
v Найцікавіше
на уроці – це…
v Я
хотів би (хотіла б) дізнатися з цієї теми ще про…
2.
Домашнє
завдання
Складіть колаж за вивченими творами Василя Симоненка.
3.
Підсумок
уроку
«Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний
дотик до душі». Пам’ятайте
про це!
Немає коментарів:
Дописати коментар