Авторські уроки

          Тема: Анкета. Урок розвитку зв’язного мовлення
          Мета:
поглиблювати знання учнів про офіційно-діловий стиль мовлення;
ознайомити їх з анкетою як документом ділового мовлення;
учити заповнювати анкету з урахуванням вимог ділового мовлення;
сприяти розвитку комунікативної, інформаційної, соціальної компетентностей;
виховувати культуру ділового мовлення;
      готувати дітей до життя в сучасному інформаційно 
      насиченому просторі
                Обладнання:
                мультимедійна дошка, проектор (для демонстрації слайдів); 
               комп’ютери (для пошукової діяльності); 
набір пазлів (для поділу на групи); бланки анкет (за кількістю робочих груп); додаткова література за темою «Життєвий шлях Г.С.Сковороди», підручник «Українська література. 9 клас»
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Розв’язування «мовних» задач
Сьогоднішній урок я хочу почати з цього вірша Дмитра Білоуса (слайд 2):
І не покрилось слово пилом.
Все мова в пам’яті трима:
Вважали спершу почерк спершу стилем,
Пізніш – манеру й лад письма.
Є стиль художній і розмовний
(Усім знайомий, не новий),
Є науковий…
І офіційно-діловий.
Які стилі мовлення НЕ згадуються у вірші?

Пригадайте, які стилі мовлення обслуговують різні сфери життя людини (слайд 3). За малюнками впізнайте, який стиль мовлення обслуговує зображену на малюнку сферу життя.
Назвіть ознаки офіційно-ділового стилю мовлення (слайд 4).
За наведеними уривками назвіть ділові папери, звідки вони (слайд 5).

2. Прогнозування теми уроку
Уважно розгляньте слайд.
Спрогнозуйте тему уроку.
ІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності (слайд 6)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.     Евристична бесіда (слайд 7)
Де використовуються анкети?
Які види анкет вам знайомі?
Яка нова форма анкет з’явилася з появою Інтернет-мережі?

Дайте власне визначення анкети.
Яких вимог маємо дотримуватися при заповненні анкети? (слайд 8)
2.     Орфографічний практикум
Звичайно, при заповненні анкети потрібно не забувати про дотримання правил орфографії та пунктуації. Рідко яка анкета не вимагає вказувати прізвище, ім'я, по батькові респондента. А тому пригадаймо, як утворюються чоловічі імена по батькові. Які винятки з цього правила існують? (слайд 9)
Нерідко в анкетах потрібно вказати місце народження. Зверніть увагу на складні випадки правопису географічних назв. Які ще правила їх правопису ви пам'ятаєте? (слайд 9)
3.     Самостійна  робота в групах (слайд 10)
а) поділ на групи
Об’єднайтеся в групи відповідно кольору отриманих пазлів.
Зберіть пазли та складіть вислови. Прочитайте їх.
1 група – Спочатку думай, а потім вирішуй.
2 група – З усіх утрат утрата часу найтяжча.
3 група – Бери вершину і матимеш середину.
Хто автор цих афоризмів?
б) отримання  завдання
Заповніть цей бланк анкети від імені Григорія Савича Сковороди.
1 групаПід час виконання завдання необхідну інформацію ви можете знайти в шкільному підручнику.
2 група – Під час виконання завдання ви можете користуватися додатковою літературою за темою.

3 група – Під час роботи можете звернутися за необхідною інформацією до мережі Інтернет.
в) пошукова діяльність
г) звітування груп, порівняння отриманих результатів (слайд 11)
4. Бесіда з переглядом відеоролика
а) Яким джерелом отримання інформації, на вашу думку, користуватися найзручніше?
Чи можна повністю довіряти інформації, розміщеній у мережі Інтернет?
б) перегляд відеоролика (слайд 12)
Де  може отримувати інформацію сучасна людина? Якому джерелу інформації віддаєте перевагу ви? Обґрунтуйте відповідь.
Висновок: Для отримання найповнішої інформації найкраще використовувати різні джерела.
IV. а) домашнє завдання: підготувати лінгвістичне повідомлення «Анкета як різновид ділових паперів»
        б) підсумок уроку
Сучасна людина має вміти складати ділові папери, щоб бути успішною. Завершити наш урок я хочу словами Дмитра Білоуса:


«Ким не став би, друже, у житті ти –
Чи керівником, чи рядовим,
Все одно ти мусиш володіти
Стилем офіційно-діловим».

Додаток до уроку
Анкета
І. Загальні відомості

1.     Прізвище, ім’я, ім. по батькові
2.     Дата народження 
3.     Місце народження
4.     Соціальне походження
5.     Віросповідання
6.     Освіта
7.     Навчальний заклад 
8.     Роки навчання
9.     Місце роботи
10.  Наукова діяльність
11.  Авторські твори 

ІІ. Додаткові відомості

1.Ставлення до праці
2.Ставлення до любові
3.Розуміння щастя







Немає коментарів:

Дописати коментар